O Z N A J      N I E D O P A R K I 

 

Główni bohaterowie książki „Niedoparki”:


Hihlik


Kiedy był mały i wpadał w zakłopotanie, zaczynał chichotać hi,hi,hi! - i nie przeszło mu to wcale a wcale aż do dziś. Dlatego inni zaczęli nazywać go Hihlikiem.
Rodzice Hihlika, zawsze bardzo czuli na nieszczęście innych niedoparków, wyruszyli na misję do Afryki.
Hihlik już od trzech lat nie widział mamy ani taty.
Razem z Dziadkiem zamieszkuje pustą przestrzeń za dyplomem na ścianie w mieszkaniu pana Egona Wawrzyńca. Hihlik nie ma rodzeństwa i w towarzystwie mądrego, ale dość wiekowego już przecież dziadka zaczyna mu się trochę przykrzyć. Hihlik jest, jak na niedoparka, bardzo otwarty na nowe znajomości, także z ludźmi, przez co czasami (a właściwie bez przerwy) wpada w kłopoty...

 


Tulik i Ramik

Bracia bliźniacy. Synowie Tulamora Seniora oraz Mojity, kuzyni Hihlika, wnuki Dziadka. Wraz z ojcem zamieszkują na strychu willi profesora Kędziorka.
Tulik i Ramik to zdrobnienia ich imion, które w pełnej formie są o wiele bardziej wzniosłe i heroiczne:
Tulamor junior oraz Ramzes.

Dwa straszne urwisy, ich ulubione zajęcia to dokuczanie mniejszym niedoparkom (zmuszają ich do skakania na jednej nodze lub śpiewania sprośnych piosenek (a fe!), robienie kawałów profesorowi Kędziorkowi.

Tulik - o godzinę starszy od brata i nosi na szyi chustkę w szachownicę.
To właśnie on zwykle miewa bardziej szalone pomysły niebezpiecznych zabaw, co pewnego dnia sprawia, że wpada w pułapkę...

Ramik - o godzinę młodszy i nieco porządniejszy (jeżeli tego słowa w ogóle można użyć w odniesieniu do któregokolwiek z tych dwóch typków.)


Tulamor senior czyli Padre alias Wielki Szef i Mojita

 

Tulamor senior - Jeden z dwóch synów Dziadka, ojciec Tulika i Ramika, mąż Mojity, wujek Hihlika.

Dorobił się wielkiego majątku w czasach mody na tworzywo sztuczne, kiedy niedoparkom groził głód, problemy żołądkowe i nieomal wyginięcie. Zgromadził (dość nielegalnie) takie mnóstwo skarpet, że zajęły cały strych starej willi, która należała do pana profesora Kędziorka.
Mimo że Padre zakończył działalność mafijną i wiedzie uczciwe życie, ciągle ma na mieście swoich ludzi...

Mojita - Żona Tulamora seniora, mama Tulika i Ramika, tajna miłość Karlosa.

Gorąca i upojna niedoparka z Meksyku, która przypadkiem przypłynęła w walizce z handlarzem skarpetek do Pragi, gdzie zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia Tulamor senior.


Dziadek

 

Ojciec Ramona (taty Hihlika) i Tulamora Seniora, dziadek Hihlika, Tulika i Ramika.

Bardzo mądry niedoparek, przed którym respekt czuje nawet sam Wielki Szef. Często martwi się o wnuków i o to, że świat stanął na głowie, młodzież nie mówi „dzień dobry”i nikt już nie szanuje skarpetek.

 

Kudła Dederon i jego gang 

 

*Właściwie w polskiej wersji powinien nazywać się Scyzoryk Dederon, jednak ze względu na warstwę brzmieniową tłumaczka postanowiła pozostawić jego ksywie oryginalne brzmienie:)

Szef gangu niedoparków, które dokonują zmasowanych ataków rabunkowych. Bezwzględny, pazerny i żądny władzy, której zazdrości Tulamorowi seniorowi. „Kojoty” z jego gangu mają uszy przekłute agrafkami. Kudła lubi odurzać się smoczkiem zrobionym z dziecięcej skarpetki i umoczonym w... sami przeczytajcie w czym.

 

 


Wasyl, Czango Dusiciel i Józek Wytrych

 

 

Byłe „ostre chłopaki” z gangu Tulamora seniora, niegdyś postrach miasta,
teraz wiodą spokojnie życie z dala od kłopotów. Jednak o tym, czy już czas ostatecznie odejść na emeryturę decydują nie oni, ale Wielki Szef. A on tak nie uważa...

 

 

Pan Bono

 

 

*zbieżność ksyw przypadkowa.

Ambasador, lata po całym świecie i organizuje pomoc dla niedoparków w Afryce. Przekazuje Hihlikowi amulet od mamy, z Afryki.

 

 

 

 

W książce „Niedoparki powracają” do bohaterów, których już znacie dołączą:

 

Krętacz

 

 

Duży, wytatuowany i - jak sama ksywa wskazuje - niezbyt uczciwy niedoparek z byłego gangu Kudły Dederona. Kiedy Kudła ginie, postanawia przejąć władzę w mieście. Jednak czy Kudła na pewno zginął?

 

 

 

 

Ramon i Rumila

 

Rodzice Hihlika, którzy wyjechali na misję do Afryki. Wiadomo - w Afryce ludzie chodzą na boso, lub w sandałach bez skarpet, więc tamtejsze niedoparki cierpią głód. Ramon i Rumila wpadają w dzikim kraju w niemałe kłopoty... 

 

 

 

 

Kawa

 

Niedoparka z Afryki. Mówi ze słodkim, czekoladowym akcentem. Wesoła, zwinna i odważna szybko znajduje wspólny język z Hihlikiem, który poszukuje w Afryce swoich rodziców.

 

 

 

 

Bumka

 

Kiedyś gwiazda cyrku, teraz krągły jak piłka mieszkaniec pałacu Dom Szczęścia, w którym strasznie się obżera. Mimo nadwagi, wciąż potrafi zrobić mistrzowskie salto mortale i pomóc w potrzebie przyjaciołom. Tęskni za mocnymi wrażeniami i bardzo mu już nudno w Domu Szczęścia.

 

 

 

 

Dziewiątka

 

 

Sympatyczny afrykański niedoparek, który bardzo lubi jeść. Choć w pałacu Dom Szczęścia ma skarpetek pod dostatkiem, całe tamtejsze obżarstwo i lenistwo- czyli jedyne rzeczy jakie można robić w Domu Szczęścia -  trochę mu się już nudzi.

 

 

 

 

Czciciele

 

Wychudzone afrykańskie niedoparki, wyznawcy tajemniczego Niedoparokwiatu. Wyglądają jak długie, czarne cienie. Są okrutne, przesądne i nienawidzą obcokrajowców. 

 

 

 

 

 

Braciszkowie

Dwa dziarskie niedoparki, które mieszkają aż na szczycie ogromnej góry Kilimandżaro. Często zastawiają sidła na dziką zwierzynę, jednak zwykle w ich pułapki łapie się ktoś zupełnie inny...

 

 

 

 

 

Mahawiśnia

Zwany też Mądrym Hindusem. Bardzo stary, wychudzony niedoparek, który zamieszkuje nędzną chatkę na odludziu. Długie lata spędził w klasztorze joginów. Wiele wie, i może nawet coś powie...